Zmiana warty okiem biznesu. Spojrzenie na politykę Trumpa
Donald Trump został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jaka jest ocena jego powrotu do Białego Domu pod kątem szans i ryzyk gospodarczych? Z pewnością nowy porządek w USA będzie wyzwaniem dla Europy.
Jeden z szachowych aforyzmów dobrze pasuje do opisu obecnej sytuacji: „groźba jest skuteczniejsza niż jej wykonanie" (Siegbert Tarrasch, niemiecki szachista). Pierwsze 100 dni prezydentury Trumpa będzie nieprzewidywalne. Przedsmak tego już mamy. Grenlandia, Kanał Panamski, Meksyk, „taryfy” i „wojny handlowe” - te hasła już dominują w doniesieniach prasowych. Po fali sponsorowanej przez USA globalizacji następuje fragmentaryzacja świata, pomimo braku dobrych przykładów sukcesów autarkicznej polityki gospodarczej.
Agenda transformacji energetycznej w USA będzie miała wpływ na Europę - największe z amerykańskich banków już wycofały swoje członkostwo z Net-Zero Banking Alliance (NZBA). Europa nie będzie mogła pozostać obojętna na falę deregulacji w USA i w efekcie będzie musiała za nią podążać. Zapowiadana przez nową administrację fala deregulacji będzie sprzyjała wzrostowi aktywności w obszarze fuzji i przejęć.
Trump w duecie z Muskiem to rękawica rzucona establishmentowi i ładowi europejskiemu. Kruchość polityczna w Europie (Niemcy, Francja) raczej nie dodaje Staremu Kontynentowi dodatkowych punktów handicapowych. Ceny energii, wzrost wydatków na zbrojenia i niezbędne ze względu na poziom długu publicznego ograniczenia wydatków socjalnych niewątpliwie wpłyną na antyeuropejskie nastroje i pobudzą falę dalszego populizmu w Europie. Należy pamiętać, że oprócz cięć podatków w programie Trumpa są też duże cięcia wydatków. Łączny efekt polityki fiskalnej będzie więc najpewniej mniejszy.
Dla polskiej gospodarki i biznesu kwestie geopolityczne i rozwój, szczególnie gospodarczych relacji Europa-USA-Chiny wydaje się być ważny, a sytuacja gospodarcza w Europie jest dla nas istotna. Z polskiej perspektywy wojny handlowe nie będą miały jednak aż tak dużego znaczenia, chyba że gwałtownie dotkną Zachodnią Europę. Polska gospodarka zdołała wytworzyć swego rodzaju odporność, a oczekiwane przyspieszenie inwestycyjne na kanwie kolejnych środków z KPO napawa pewną dozą optymizmu. Wyzwaniem będzie wysoki poziom rynkowych stóp procentowych, ograniczający skłonność do inwestycji sektora prywatnego.
Cezary Stypułkowski, prezes Banku Pekao
Cały artykuł do przeczytania na portalu money.pl -
https://www.money.pl/gospodarka/zmiana-warty-w-usa-okiem-biznesu-oto-cztery-spojrzenia-na-polityke-trumpa-7115985518476096a.html